متن كامل خبر
عدم نیاز به شرکت در آزمون پروانه کسب برای ۱۱۰ رشته کاردانش

تاريخ خبر : 21/5/1396امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 52

مدیرکل آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه بر اساس قانون نظام صنفی کشور که مصوب مجلس است هنرجویان کاردانش برای دریافت پروانه کسب در ۱۱۰ رشته نیاز به شرکت در آزمون ندارند، گفت: این یکی از تسهیلات خوب است. علاوه بر این بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری همه دستگاه‌های اجرایی باید از آموزش‌وپرورش حمایت کنند در حال رایزنی برای دریافت تسهیلات بیشتری در اشتغال و ادامه تحصیل هنرجویان هستیم. البته اولویت در کاردانش، اشتغال است.

مصطفی آذر کیش در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به انعطاف شاخه کاردانش گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰۰۰ دانش‌آموز با نیازهای ویژه در ۱۵ رشته مهارتی کاردانش مشغول به تحصیل هستند.
 
وی همچنین به ظرفیت‌ها و ویژگی‌های رشته‌های کاردانش اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر هنرجویان رشته کاردانش در پیدا کردن شغل موفق‌تر هستند.
 
آذر کیش افزود: برخی هنرجویان ما در بنگاه‌های تولیدی خارج از آموزش‌وپرورش آموزش می‌بینند و در بخش خصوصی در اولویت اشتغال قرار دارند. به‌عنوان مثال بخشی از هنرجویان ما در شهرستان خرم‌آباد در مکانیکی‌های سطح شهر هم‌زمان کار می‌کنند و حقوق دریافت می‌کنند یا در هنرستان‌های کشاورزی به میزانی که سهم در تولید دارند از حق‌الزحمه برخوردار می‌شوند. در اکثر شهرستان‌های ما همین‌گونه است و هنرجویان کاردانش معمولاً در کنار تحصیل می‌توانند در بخش‌های مختلف کارآموزی کنند و به تناسب آن از حقوق هم برخوردار شوند.
 
مدیرکل آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش‌وپرورش ادامه داد: اتفاقات خوبی را در جشنواره مهارت‌های هنری که امسال برگزار شد شاهد بودیم. در این جشنواره سه دانش‌آموز ناشنوا به دوره کشوری راه پیدا کردند و موفق شدند نشان‌های طلا و نقره دریافت کنند. آموزش‌های کاردانش منعطف است و قابلیت‌های بسیاری دارد به گونه‌ای که در حال حاضر بیش از ۵۰۰۰ دانش‌آموز با نیازهای ویژه در ۱۵ رشته مهارتی کاردانش تحصیل می‌کنند. این هنرستان‌های ویژه دانش‌آموزان استثنائی زیر نظر سازمان آموزش‌وپرورش استثنائی فعالیت می‌کنند.
 
وی ادامه داد: پرورش گیاهان دارویی، تودوزی سنتی، معرق، خیاطی، برق و ... ازجمله رشته‌هایی هستند که دانش‌آموزان با نیازهای ویژه می‌توانند در آن‌ها تحصیل کنند.
 
مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش با بیان اینکه نوع آموزش‌ها در این شاخص به گونه‌ای است که می‌تواند گستره بیشتری از دانش‌آموزان را به علت تنوع رشته‌ها در بربگیرد گفت: بنابراین بسیاری از دانش‌آموزان می‌توانند با قابلیت‌ها و توانایی‌های مختلفی که دارند در یکی از رشته‌ها ادامه تحصیل دهند.
 
طی سال‌های اخیر نگاه جامعه به شاخه کاردانش نگاه بهتری شده و امیدواریم بتوانیم واقعیت‌های این رشته‌ها را بیشتر تبیین کنیم و آن را در جامعه توسعه دهیم و به بهبود اشتغال کمک کنیم.


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت