متن كامل خبر
برپایی ۵۰ هزار نمایشگاه کتاب در ۵۰ هزار مدرسه کشور

تاريخ خبر : 22/8/1396امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 113

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش‌وپرورش؛ از برپایی ۵۰ هزار نمایشگاه کتاب در ۵۰ هزار مدرسه سراسر کشور در هفته کتاب خبر داد.

به گزارش ایسنا، علی رمضانی با اشاره به اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی، اظهار کرد: بیست و پنجمین دوره هفته کتاب از بیستم تا بیست و هشتم آبان ماه، با شعار «آینده روشن با خانواده کتاب‌خوان» در سراسر کشور برگزار می‌شود.
 
وی از برگزاری ۵۰ هزار نمایشگاه کتاب در ۵۰ هزار مدرسه در ۲۸ استان کشور از اواخر این هفته خبر داد و خاطرنشان کرد: امسال با هدف تشویق و ترغیب دانش‌آموزان در موضوع مطالعه، مسابقات کتاب‌خوانی در ۴ مرحله برگزار می‌شود.
 
رمضانی تصریح کرد: در مرحله اول دانش‌آموزان تنها یک عنوان کتاب را مطالعه و سپس در آزمون آن شرکت می‌کنند اما در مراحل بعد، در منطقه ۲ عنوان کتاب در مرحله استانی ۳ عنوان و در مرحله کشوری نیز ۴ عنوان کتاب را مطالعه و در آزمون‌های مربوطه شرکت می‌کنند، البته در مرحله کشوری دانش‌آموز باید آنچه از مطالعه ۴ عنوان کتاب فراگرفته است به‌صورت کتاب پژوهش و شفاهی برای دیگر دانش‌آموزان ارائه دهد.
 
وی ادامه داد: انتخاب عناوین کتب مسابقه بر اساس شاخص‌هایی ازجمله ظاهر کتاب که شامل جلد، متن، قطع و فونت؛ ویژگی‌های ساختاری مانند نوع نثر که باید متناسب با سن دانش‌آموزان باشد؛ و محتوای کتب که می‌بایست اخلاقی، دینی و تربیتی باشد، صورت می‌گیرد.
 
مدیرکل فرهنگی و هنری، اردوها و فضاهای پرورشی اظهار کرد: تلاش می‌کنیم موضوعاتی برای مطالعه دانش‌آموزان انتخاب شوند که در جشنواره‌ها به‌عنوان کتاب برگزیده انتخاب شده‌اند.
 
رمضانی از تلاش برای افزایش کیفیت و کاهش قیمت کتاب‌ها با هدف دسترسی آسان دانش‌آموزان به کتاب خبر داد و افزود: در راستای تحقق سیاست‌های تفویض اختیار و تمرکززدایی، از سال آینده برنامه‌ای را در دستور کار قرار می‌دهیم که طی آن موضوع کتاب مسابقه را اولیای مدرسه خود انتخاب کنند.
 
وی گفت: انتظار می‌رود خانواده در نهادینه کردن فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی بیش از پیش تلاش کنند و شرایط را برای دسترسی فرزندانشان به کتاب‌های مناسب مسائل مورد نیاز و روز جامعه فراهم کنند.
 
مدیرکل فرهنگی و هنری، اردوها و فضاهای پرورش تقویت و توسعه فرهنگ مطالعه را ضروری دانست و تصریح کرد: انتظار می‌رود خیرین مدرسه‌ساز، در کنار کار خدا پسندانه ساخت و تجهیز مدارس، برای تجهیز کتابخانه‌های مدارس، کتابخانه‌های کلاسی و نهادینه کردن فرهنگ مطالعه بیش از پیش با آموزش‌وپرورش همکاری کنند.
 
وی از برپایی همایش دانایی و توانایی با حضور وزیر آموزش‌وپرورش در سه‌شنبه هفته جاری خبر داد و افزود: در این همایش از ۳۰۰ نفر از برگزیدگان حوزه کتاب و کتاب‌خوانی با حضور سید محمد بطحایی تجلیل می‌شود.
 
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، رمضانی گفت: معرفی دانش‌آموزان موفق در موضوع کتاب‌خوانی، استفاده از نویسندگان مشهور برای سخنرانی در جمع دانش‌آموزان و بازدید از کتابخانه‌های عمومی سطح شهر، در هفته کتاب‌خوانی ازجمله برنامه‌های مدارس در این هفته خواهد بود.


     منبع خبر : ايسنا

بازگشت