متن كامل خبر
تعامل فرهنگی با جامعه، اقتدار نظام را افزایش می‌دهد

تاريخ خبر : 19/10/1395امتياز بده :ارسال به دوستتعدادمشاهده : 67

وزیر آموزش و پرورش در آیین تودیع و معارفه رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش تعامل فرهنگی با جامعه را موجب افزایش اقتدار نظام دانست و گفت: نگاه امنیتی، اقتدار کشور را تضعیف می‌کند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، دکتر فخرالدین دانش آشتیانی در آیین تودیع و معارفه رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش که در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، گفت: رویکرد خوب امنیتی در کشور باعث شده تا علی‌رغم ناامنی‌های برون مرزی، شاهد آرامش و امنیت بالایی در کشور باشیم.
 
وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: پرورش نیروی انسانی که وظیفه خطیری است، برعهده آموزش و پرورش است و از آنجا که انسان خلیفه الله است در هر سن و سالی که باشد باید مورد تکریم قرار گیرد.
 
وی با طرح این اعتقاد که دانش آموزان نیز جانشین خداوند هستند، افزود: باید به بهترین نحو با آنها تعامل شود، به این معنا که نباید با آنها طوری برخورد کنیم که تلقی کنند خیلی چیزها را نمی‌فهمند، نه تنها این طور نیست بلکه گاه اوقات کودکان از بزرگترها بیشتر می‌فهمند، زیرا رفتار آنها از فطرت پاکشان نشأت می‌گیرد.
 
وزیر آموزش و پرورش افزود: همواره باید سه عنصر شرع، اخلاق و قانون را در رفتارهایمان در نظر بگیریم، زیرا خواسته یا ناخواسته الگوی کوچکترها هستیم، بنابراین باید در مواجهه با افراد با صداقت برخورد کنیم.
 
دکتر دانش آشتیانی تصریح کرد: در برخورد با مسائل نباید ذهن خوانی و براساس آن قضاوت کنیم بلکه باید مسائل را کارشناسانه بررسی کنیم و با خوشرویی با افراد خاطی برخورد کنیم.
 
وی با اشاره به سیره پیامبرگرامی اسلام (صلوات ا... علیه) و ائمه اطهار (علیهم السلام) گفت: در آموزه‌های دینی، این بزرگواران همواره در برخورد با خطا کار با عطوفت و مهربانی برخورد کرده‌اند و او را نه تنها از جامعه طرد نکرده‌اند، بلکه با رفتار و کردار خوب خود او را جذب نموده‌اند.
 
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به عبارت آغازین نماز گفت: خداوند، سخن خود را با عطوفت، مهربانی و رحمت شروع می‌کند، پیشوایان ما نیز چنین بوده‌اند، بنابراین باید سیاست جذب حداکثری و دفع حداقلی همیشه سرلوحه  کار قرار گیرد، زیرا انسان‌ها ممکن الخطا هستند و می‌توان رفتار آنان را به سمت  نیکی‌ها هدایت کرد.
 
دکتر دانش آشتیانی با تاکید بر جذب حداکثری به عنوان مبنای کار تصریح کرد: نباید با قضاوت‌های غلط و اتهام زدن به این و آن افراد را دفع کنیم زیرا افراد جامعه سرمایه انقلاب هستند و باید جذب نظام و انقلاب شوند تا اقتدار نظام روز به روز افزون شود.
 
وزیر آموزش و پرورش مسئولیت حراست را به مراتب سنگین‌تر از سایر بخش‌ها توصیف کرد و ادامه داد: اگر بخواهیم این انقلاب را که با خون شهدا آبیاری شده است، حفظ کنیم  نباید با قضاوت‌های نابجا و پیش داوری‌های غلط افراد را کنار بگذاریم .
 
دکتر دانش‌آشتیانی با تاکید بر رعایت حقوق دانش آموزان در کلاس و بررسی کاستی‌های تحصیلی آنان توسط معلمان برای دستیابی به علت، خاطرنشان کرد: در مواجهه با افراد خطاکار قصد مچ‌گیری نداشته باشیم، بلکه هدفمان بررسی و مشاوره برای رفع مشکل باشد .
 
وی با اشاره به آیات کلام ا... مجید و باز بودن راه بازگشت گناهگاران یادآور شد: افراد گناهکار اگر تفکر کنند و به اصل خویشتن خویش برگردند، گناهانشان بخشوده خواهد شد.
 
وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: هرچه رشد و تعالی افراد بیشتر باشد، اقتدار نظام جمهوری اسلامی افزایش می‌یابد و این اقتدار همچون سپری، جلوی تهدیدات نظام را خواهد گرفت و الگویی برای سایر کشورها خواهد بود.
 
گفتنی است؛ دکتر دانش آشتیانی در این مراسم، حکم انتصاب محمد حسین کفراشی را به سمت رئیس مرکز حراست وزارت آموزش و پرورش به وی اهدا و از زحمات 6 ماهه حمیدرضا حوری تقدیر کرد.


     منبع خبر : وزارت آموزش و پرورش

بازگشت